Iki vakar dienos (2022/05/22)  mažiausiai aštuonios PSO Europos regiono šalys – Belgija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Portugalija, Ispanija, Švedija ir Jungtinė Karalystė – pranešė apie užsikrėtimo per beždžionių raupų virusu atvejus per pastarasias dienas. Be šalių, kuriose beždžionių raupai laikomi endeminiais, susirgimai neseniai buvo aptikti Australijoje, Kanadoje ir JAV.
Tai reta virusinė liga, kuri dažniausiai pasireiškia miškingose Centrinės ir Vakarų Afrikos vietovėse, kur gyvena būdingi infekcijos nešiotojai.
PSO pranešime teigiama, kad apart iki šio 11 pasaulio šalių patvirtintų apie 80 užsikrėtimo atvejų, tiriama dar 50 įtartinų ligonių.
„Kai, prasideda būdingas dideliais susibūrimais vasaros sezonas: festivaliais ir vakarėliais, nerimauju, kad užsikrėtimų daugės…“, – būgštauja PSO Europos regiono direktorius Hansas Kluge.
Beždžionių raupais užsikrečiama per tiesioginį žmonių sąlytį, įskaitant seksualinį sueitį, arba per prisilietimą prie užterštų medžiagų.
Beždžionių raupai paprastai yra savaime praeinanti liga, kurios požymiai trunka 14–21 dienų. Paprastai infekcija sukelia nežymius negalavimus: gali būti jaučiamas niežulys ar skausmas pažeistose odos vietose; nusilpusiame kūne arba derinyje su kitais susirgimais pasekmės gali būti sunkesnės.
Nors Europoje susirgimų skaičius yra palyginti mažas, tačiau nerimą kelia tai, kad kai kurie iš jų nėra susiję su kelionėmis į šalis, kuriose beždžionių raupai yra endeminiai.
Daugelis atvejų nustatomi klinikose, kurios specializuojasi lytiniu keliu plintančių infekcijų srityje. Kol kas neaišku, kaip plačiai virusas paplitęs tarp gyventojų. Artimiausiomis dienomis ir laikotarpiu tikimasi ir rengiamasi susirgimų pagausėjimui.
PSO pažymėjo, kad žmonės, kuriems įtariama liga, turėtų būti ištirti ir izoliuoti.
PSO glaudžiai bendradarbiauja su Europos šalimis, dalijasi žiniomis ir teikia paramą susirgimo atvejų aptikimui ir nuodugniam ištyrimui.
PSO teigia, kad stebi sparčiai besikeičiančią situaciją ir paskelbs jos atnaujinimus.
 
Parengta remiantis JTO pranešimu.

Parašykite komentarą